Jak vybrat vysílačku?

Vysílačka vám pomůže zůstat v kontaktu.

Dorozumívejte se na krátké vzdálenosti rychle a spolehlivě. S vysílačkami můžete být v bezplatném spojení na výletech do přírody, na cestách autem, nebo při různých sportovních událostech.

  • Tomáš, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Rozdělení vysílaček podle pásma

CB vysílačky

První ze dvou skupin vysílaček, které fungují v takzvaném občanském pásmu (Citizen Band), kde pro účast nemusíte mít žádné speciální oprávnění. Pásmo označované CB a pracuje s kmitočtem 27 MHz a nabízí 80 kanálů, přičemž kanál 9 je vyhrazený pro přivolání pomoci v případě nouze. Dosah spojení se pohybuje od 2 do 15 kilometrů. CB vysílačky jsou ve většině zemí používány pro silniční komunikaci například v kamionech, uplatní se rovněž při různých volnočasových aktivitách, nebo například na stavbách.

Výhody a nevýhody

  • Dlouhý dosah

  • 80 dostupných kanálů

  • Časté rušení

  • Vyšší cena

CB vysílačky

Některé přístroje podporují jen 40 kanálů.

PMR vysílačky

Druhý zástupce ze skupiny občanského, volně přístupného pásma. PMR vysílačky fungují na frekvenci 446 MHz, který je standardem po celé Evropě. Nejčastěji mají podobu tzv. "walkie-talkie" ručních vysílaček a používají se při cestách do zahraničí, například při lyžování nebo horských túrách. Počet kanálů je 16.

Výhody a nevýhody

  • Menší obsazení pásma

  • Dobrá kvalita zvuku

  • Kratší dosah 0,5 až 2 km

  • Menší počet kanálů

PMR vysílačky

VHF a UHF vysílačky

Pásmo UHF (110–174 MHz) je vyhrazeno certifikovaným radioamatérům, využívají jej například záchranné složky nebo taxislužby. Obsahuje nicméně i několik volných frekvencí. Výhodou je, že signál dobře proniká pevnými překážkami, jako jsou například různá zdiva nebo kovové konstrukce, proto jsou UHF vysílačky vhodné k používání v husté zástavbě. Naopak krajinné překážky, kupříkladu kopce, signál překonat nedokáže.

Tzv. vysoké pásmo VHF se pohybuje na frekvencích 130–174 MHz a využívají jej například i letadla při komunikaci s řízením letového provozu nebo lodě na moři. Signál se totiž dobře šíří ve volném terénu, naopak příliš nedokáže prostupovat zastavěnými oblastmi. Radiostanice VHF bývají poměrně robustní a často využívají i externí antény. Pro běžného uživatele je možnost využití tohoto pásma nulová.

Výhody a nevýhody

  • Úzce zaměřené použití

  • Dobrá prostupnost signálu zástavbou u UHF

  • Dobrý dosah signálu v otevřeném prostoru u VHF

  • Vyšší cena

  • Málo obecně sdílených frekvencí

Provoz v pásmech UHF a VHF je možný po přidělení kmitočtu a je také podmíněn vlastnictvím radioamatérské licence, získané absolvováním zkoušek.

Další parametry vysílaček

Dosah vysílačky

Tento klíčový parametr udává, na jakou vzdálenost je možné s vysílačkou komunikovat. Odvíjí se zejména od pracovního pásma a podporovaných frekvencí. Se základními modely se obvykle dorozumíte zhruba do 2 km, naopak špičkové vysílačky mohou mít dosah až k 10 km.

Zobrazit více

Údaj o dosahu je vždy potřeba brát s rezervou, jelikož na reálnou vzdálenost má vliv mnoho dalších aspektů, mezi nimi zejména členitost terénu, hustota zástavby a rušení jinými signály. V hustě osídleném městě tak bývá dosah oproti deklarovanému nižší, naopak v rovinatém terénu bez překážek může být i vyšší.

Počet kanálů

Kanály jsou vlastně podmnožinou podporovaných pásem, jelikož se jedná o jednotlivé a navzájem se minimálně lišící frekvence, jež můžete v rámci daného pásma využívat. Pozor na to, že některé vysílačky podporují méně kanálů, než jimi podporované pásmo nabízí. Platí také, že zatímco některá pásma jsou určena k volnému použití, u jiných je potřeba splnit různé podmínky. Vyšší počet kanálů je výhodný zejména v hustěji osídlených oblastech, kde může být spousta z nich obsazených jinými uživateli.

Vysílací výkon

Čím vyšší je vysílací výkon, tím je obecně lepší dosah a kvalita spojení, stoupá ovšem i spotřeba energie. Příliš vysoký vysílací výkon pak může zbytečně vybíjet akumulátor (baterie) radiostanice. Neplatí zde přitom přímá úměra. Rozdíl v dosahu mezi anténami s výkonem 0,5 W a 4 W bude dvojnásobný, spotřeba energie bude však 8× vyšší v neprospěch silnějšího kusu. V běžně dostupných pásmech je navíc vysílací výkon limitován na 4 W.

Vysílačky do auta

Provedení a odolnost

U vysílaček se počítá s venkovním používáním, které samozřejmě nese rizika pádů, kontaktu s vodou nebo větším množstvím prachu. Levnější vysílačky obvykle budou mít minimální ochranu proti vodě a základní pogumování, které je ochrání před menšími pády. Kvalitnější vysílačky zvládnou i hrubé zacházení zahrnující ponoření do vody či pády z výšky až několika metrů.

Představu o odolnosti daného produktu proti vodě a prachu vám může poskytnout certifikace IP, kterou bývají kvalitnější vysílačky opatřeny. Schopnost vzdorovat pádům a nárazům pak většinou definuje samotná konstrukce, která by měla být z kvalitního a dostatečně silného plastu po okrajích doplněného o pryžovou vrstvu, jež nárazy absorbuje.

Certifikace IP

Ve rámci certifikace IP se setkáte s označením IPxx, která první číslicí označuje odolnost proti vniknutí pevných částic a druhou proti vodě. Čím vyšší číslo je, tím vyšší je i odolnost. Například vysílačka odolná v mírně prašném prostředí, která zároveň může zmoknout, může mít certifikaci IP44, naopak na prašné stavby nebo tam, kde hrozí i ponoření do vody, už chtějte minimálně IP67.

Vysílačky mají také různě kvalitní displeje. U levných zařízení jsou obvykle segmentové, a ukážou vám proto pouze nejzákladnější informace, jako například zvolený kanál nebo stav baterie. Lepší modely pak mají LED zobrazovače, které umožňují vidět i podrobnější informace o frekvencích, síle signálu a různá pokročilejší nastavení. Důležitá je u displejů vysílaček také intenzita podsvícení a maximální jas s ohledem na čitelnost venku pod přímým světlem.

Vysílačka by neměla být příliš těžká, aby vás její váha při dlouhodobém používání neobtěžovala. Důležitá je také ergonomie vysílačky, tedy jak vám padne do ruky. Na designu vysílačky obvyklý zákazník nelpí, pokud tedy nevybírá vysílačky pro děti.

Vysílačky pro děti

Mobilita a umístění

Vysílačky lze rozdělit do dvou kategorií – do jedné z nich spadají modely, jež všechny funkce integrují do jednoho těla, druhou pak tvoří vysílačky s reproduktorem a mikrofonem v samostatném těle, které je ke zbytku vysílačky připojeno kabelem. Zatímco ruční vysílačky jsou určeny na používání v pohybu, druhý typ bývá využíván spíše staticky, například v automobilech nebo řídicích centrech.

Zobrazit více

Existují i vysílačky, které kombinují obě funkce, a v balení k celistvému tělu navíc dostanete držák do auta a připojitelný reproduktor s mikrofonem. Podobně se modely se dvěma částmi využívají s vysílačkou umístěnou za opaskem a dorozumívací částí uchycenou pomocí klipu poblíž úst tak, aby uživatel při mluvení do vysílačky měl volné ruce. Tento druh využívají například policisté.

Výdrž baterie a délka nabíjení

Vysílačky se vyrábí jak v provedení na tužkové baterie, tak i s vlastními dobíjecími akumulátory. Výhodou prvního řešení je, že u sebe vždy můžete mít náhradní zásobu baterek, v případě vybití je jednoduše vyměnit a pokračovat v komunikaci. Výdrž se u nich pohybuje kolem několika hodin používání. Vestavěné akumulátory obvykle vydrží až několik dní, v případě vybití je ale nutné celé zařízení připojit k nabíječce.

Zobrazit více

Některé vysílačky s vestavěným akumulátorem disponují rychlonabíjením. Díky tomu jim může například patnáct minut dobíjení stačit k další hodině provozu, eventuálně mohou být za hodinu až dvě zcela nabité. Zejména u levnějších přístrojů to ale může trvat i podstatně déle. Výhodou je, pokud má taková vysílačka některý ze standardizovaných dobíjecích konektorů, což umožní využívat k dobití powerbanky.

Další funkce a možnosti

  • Ovládání hlasem - některé vysílačky nevyžadují stisknutí tlačítka před zahájením mluvení, nýbrž váš hlas rozpoznají a spustí přenos automaticky. Eventuálně je u některých modelů možné přenos spouštět a zastavovat hlasovým povelem.

  • Podsvícení - budete-li vysílačku pravidelně používat za tmy, velmi vám to usnadní podsvícení. To se může týkat jak displeje, tak i různých ovládacích prvků. Podsvícení může být v různých barvách, nejčastěji jde o modrou, oranžovou nebo zelenou. Některé vysílačky také umožní regulovat intenzitu, mohou tak být šetrnější pro baterii i vaše oči.

  • Programovatelné kanály - zatímco u některých vysílaček mají kanály přednastavené frekvence, vybrané modely vám nabídnou i možnost si k některým kanálům nastavit frekvence vlastní. Vhod tato funkce přijde především tehdy, pokud často používáte jednu či více konkrétních frekvencí a chcete k nim mít vždy co nejrychlejší přístup.

  • Indikátor vybité baterie - vysílačky mohou mít stav baterie graficky znázorněný na displeji v procentech či několika krocích. Jednodušší modely pak mohou využívat jen diodu, která buď svítí různými barvami dle stavu nabití, nebo se jen rozsvítí či rozbliká, když se stav baterie blíží k nule.

  • Možnost zavěšení na krk či klip na pásek - zejména v profesionálním použití je často nutné u sebe mít vysílačku po celý den. Vzhledem k jejich robustnosti obecně nebývá příliš pohodlné takové zařízení nosit v kapse, proto nabídnou některé modely speciální klip, za který je možné přivěsit šňůrku na krk nebo karabinu k upevnění za pásek.

  • Transportní kufřík - aby bylo vysílačku možné pohodlně přenášet, může k ní výrobce dodávat i transportní kufřík, v němž bude plně chráněna před nárazy, vodou apod. Typicky se s kufříkem jako součástí balení setkáte buď u dražších sad vysílaček, nebo u profesionálních modelů, u nichž se počítá s častou přepravou mezi dalšími věcmi. Lepší kufříky nabídnou kromě místa na vysílačku i prostor pro další příslušenství, například separátní hlasový modul či náhradní baterie.

Rady

Používání vysílaček zahrnuje i jistá pravidla, která je potřeba dodržovat. Zatímco některá jsou spíše otázkou etikety, jiná jsou i zákonem vymahatelná. Těmi je především využívání vysílaček s pásmy UHF či VHF, což je podmíněno získáním příslušné licence od Českého telekomunikačního úřadu. Pozor na to, že v zahraničí se zákony mohou lišit – jistotou je v tomto ohledu pásmo PMR, které je volně využitelné napříč zeměmi Evropské unie.

U všech pásem si ověřte, které kanály jsou volně využitelné a které jen za určitých podmínek. Například u populárního pásma CB je kanál 9 striktně vyhrazen nouzovým voláním a kanál 1 tzv. svolávací, což v praxi znamená, že slouží pouze k domluvě na kanále, na němž bude komunikace pokračovat.

Důležitým pravidlem etikety také je, že vždy mluví pouze jeden. Pokud se pohybujete na frekvencích s cizími lidmi, měli byste se při zahájení komunikace vždy ohlásit svým volacím znakem a po dokončení uzavřít slovem „přepínám“. Některé vysílačky přenos automaticky ukončují po detekci toho, že jejich uživatel přestal hovořit, což signalizují pípnutím. To se hodí především při zhoršeném signálu, kdy si poslouchající nemusí být jisti, jestli už hovořící osoba domluvila.

Příslušenství

Nabíjecí baterie AA

Tužkové baterie AA

Nabíjecí baterie AAA

Mikrotužkové baterie AAA

Nejčastější dotazy

Budou si spolu rozumět vysílačky různých značek?

Ano, na výrobci vysílačky nezáleží. Důležité je, aby podporovaly stejné pásmo a byly nastaveny na stejný kanál v rámci daného pásma. Potom bude spojení fungovat bez ohledu na značku.

Jeden kus nebo sada?

Vysílačky se často prodávají po více kusech, nejčastěji dvou či čtyřech. Výhodou tohoto řešení je, že za jednu cenu můžete získat zařízení pro celou případnou skupinu, navíc máte jistotu, že budou vysílačky fungovat na stejných frekvenčních pásmech se stejnými parametry. Cenově se navíc sady oproti jednotlivým kusům většinou vyplatí.

Na druhou stranu, pokud si vysílačku chcete pořídit například na poslouchání jiných pásem, bude vám stačit pouze jeden kus. Po jednom se obecně prodávají také vybavenější vysílačky, které se využívají i v různých neveřejných pásmech, například v letectví nebo mezi taxislužbami.